Як повинен діяти працівник, якщо роботодавець заборгував заробітну плату

Управління Держпраці у Чернівецькій області інформує, як повинен діяти працівник, якщо роботодавець заборгував заробітну плату.

Найперше, працівник має право подати відповідну заява на ім’я керівника про виплату заробітної плати.

Аналогічна заява про вирішення питання виплати заробітної плати має бути подана до профспілки.

Якщо безпосередні переговори з керівником не призвели до виплати зарплати.

Ще одна можливість - звернення до комісії по трудових спорах.

Якщо комісія по трудових спорах не створена або працівник не погоджується з рішенням комісії, слід подати  позовну заяву до місцевого суду про примусове стягнення заборгованості із виплати заробітної плати.

На будь якому етапі працівник має можливість звернутися до Держпраці або її територіального органу зі скаргою на дії роботодавця для притягнення його до кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності.

Управління Держпраці у Чернівецькій області зазначає: належна виплата заробітної плати - обов’язок роботодавця.

Чинним  трудовим законодавством визначено вимогу щодо періодичності  виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ, організацій.

Роботодавець повинен виплачувати заробітну плату працівникові не рідше двох разів на місяць.

Суб’єкт господарювання не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством.

Тому навіть за наявності заяви працівника з проханням виплачувати заробітну плату раз на місяць,  виплата зарплати в такий спосіб є порушенням трудового законодавства.

Статтею 110 Кодексу законів про працю України встановлено, що при кожній виплаті заробітної плати власник, або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про розміри оплати праці, про дані, що належать до періоду, за який проводиться оплата праці, а саме:

загальна сума заробітної плати з детальним розшифруванням за видами виплат;

розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати;

сума, що належить до виплати.

Повідомлення роботодавцем працівника про заробітну плату повинне проводитися при кожній виплаті.